درمان کبد چرب در اصفهان

درمان کبد چرب

بیماری کبد چرب با نام استئاتوز کبدی نیز شناخته می شود این اتفاق زمانی رخ می دهد که چربی در کبد اشباع می شود. داشتن مقادیر کمی چربی در کبد طبیعی است، اما وجود  بیش از حد چربی در کبد می تواند به یک بیماری سخت و خاموش تبدیل شود و سلامتی شما را تحت شعاع قرار دهد.کبد دومین اندام بزرگ در بدن است، این عضو مهم به پردازش مواد مغذی مانند مواد غذایی و نوشیدنی ها کمک کرده و مانع عبور سموم و مواد مضر در خون می گردد، کبد به نوعی می تواند خون را فیلتر کند. تجمع چربی زیاد در کبد باعث التهاب و آسیب به کبد می شود که منجر به بروز کبد چرب در بدن می شود اما نگران نباشید درمان کبد چرب در اصفهان به طور تخصصی در کلینیک سلامتی دکتر مینا رضایی بهترین دکتر کبد در اصفهان انجام  می شود. در موارد شدیدتر کبد چرب، زخم هایی بر روی بدن شکل می گیرد که این زخم ها می تواند به نارسایی کبدی تبدیل شود.

در بدن افرادی که الکل زیاد مصرف می کنند، این بیماری به عنوان کبد چرب الکی (AFLD) و در افراد غیر الکلی و یا کسانی که مصرف الکل کمی دارند به عنوان بیماری کبد چرب غیر الکلی  (NAFLD) شناخته می شود.بنابر گفته محققین  در مجله جهانی گوارش ، تا 25 تا 30 درصد از مردم ایالات متحده و اروپا  دارای بیماری NAFLD هستند و زندگیشان را تحت تأثیر قرار می دهد.

درمان کبد چرب در اصفهان
درمان کبد چرب

چرا به کبد چرب مبتلا می شویم؟

کبد چرب زمانی ایجاد می شود که بدن شما چربی زیادی تولید کند یا به اندازه کافی چربی را متابولیزه نکند. چربی اضافی در سلولهای کبدی ذخیره شده و با تجمع چربی ها رفته رفته بیماری کبد چرب پدیدار  می شود.تجمع چربی می تواند در اثر موارد مختلفی ایجاد شود، همانطور که گفته شد نوشیدن بیش از حد الکل می تواند باعث بیماری کبد چرب الکلی شود. علاوه بر الکل موارد دیگر مانند  اضافه وزن، قند خون بالا،مقاومت به انسولین و مقادیر بالای چربی به ویژه تری گلیسیرید در خون نیز می توانند کبد را چرب کنند.

نمونه برداری برای درمان کبد چرب 

نمونه برداری از کبد بهترین روش برای تعیین شدت بیماری کبد چرب می باشد. در طی نمونه برداری از کبد ، پزشک یک سوزن را در کبد شما فرو می کند و یک قطعه از بافت را برای بررسی خارج می کند، این کار به صورت بی حسی موضعی انجام می پذیرد. نمونه برداری (بیوپسی) از کبد می تواند در تشخیص اینکه آیا به بیماری کبد چرب و یا همچنین اسکار کبدی مبتلا هستید کمک ویژه ای کند. برای تشخیص و درمان کبد چرب در اصفهان ، پزشک متخصص با انجام یک معاینه فیزیکی و چند آزمایش می تواند بیماری کبد چرب را تشخیص و درمان کند.  معمولا پزشک متخصص اگر به کبد چرب در بدن شما مشکوک باشد سوالاتی از این قبیل از شما می پرسد تا بتواند به تشخیص این بیماری کمک کند. برای بررسی التهاب کبد، پزشک ممکن است با فشار بر روی شکم بتواند موردی را احساس کند. اگر کبد شما بزرگ شده باشد شاید دلیل بر بروز کبد چرب باشد.در بسیاری از موارد ، بیماری کبد چرب پس از افزایش آنزیم های کبدی در آزمایشات خون تشخیص داده می شود. با انجام آزمایش آلانین آمینو ترانسفراز  (ALT)  و آزمایش آسپارتات آمینوترانسفراز (AST)  آنزیم های کبدی را بررسی می کنند.

کبد دارای چربی اشباع شده

درمان کبد چرب در اصفهان به چه صورت انجام می پذیرد؟

 

در حال حاضر، هیچ دارویی برای درمان بیماری کبد چرب شناخته نشده است. در بسیاری از موارد ، تغییر سبک زندگی می تواند به بیماری معکوس کبد چرب کمک کند. در کلینیک تخصصی تغذیه دکتر مینا رضایی با تغییر سبک زندگی  و همچنین حذف عادت های بد، روشی نوین برای درمان کبد چرب را پیش می گیرد. درمانهای خانگی برای درمان کبد چرب عبارتند از :  کاهش وزن، حذف مصرف الکل، داشتن رژیم غذایی مناسب و فاقد چربی اشباع شده و چربی های ترانس، حداقل 30 دقیقه ورزش در روز، مصرف به اندازه  ویتامین E، علاوه بر رعایت کردن این موارد با داشتن یک رژیم درمانی در اصفهان و پیروی از آن می توانید به کنترل و درمان کبد چرب در اصفهان کمک کنید.