ساعت کاری (8صبح - 9شب)

اصفهان، خیابان مرداویج، ابتدای خیابان رسالت، ساختمان مرداویج، طبقه‌ی ۴ و ۶

favicon

کوچینگ سلامت چیست و چه کمکی به فرد می‌کند؟

logodark

فهرست مطالب

کوچینگ سلامت فقط مختص افراد ثروتمندی که دنبال تغییر سبک زندگی خود هستند، نیست. مربی سلامت به افراد کمک می‌کند با صرف هزینه‌ای کم، قدم‌های مثبتی برای سلامت جسمی و روحی خود و حتی رشد شخصیتی داشته باشند. این رشته برای آن است که افراد بتوانند در مدت زمانی کمتر، عادت‌های خود را به سمتی که به رشد آنان کمک می‌کند، تغییر دهند.

در اینجا بیشتر درباره‌ی کوچ سلامت و شاخه‌ها و مزایای آن سخن خواهیم گفت تا با این حوزه‌ که در دنیا و به‌خصوص در ایران، قدمتی نداشته و جدید است، آشنا کنیم.

کوچینگ سلامت چیست؟

کوچ سلامت همان راهنما، مشوق و همراه سلامتی شماست. کسی که به شما کمک می‌کند تغییراتی در سبک زندگی خود به‌وجود بیاورید و عادات درست را جانشین عادات اشتباهتان کنید. کسانی که قصد دارند در مسیر سلامتی و تغییر سبک زندگی خود قدم بردارند، نگران‌اند که در مسیر خود بی‌انگیزه شده و یا به‌خاطر وجود دغدغه‌های روزانه، از آن غافل شوند.

اینجاست که کوچینگ سلامت وارد می‌شود تا با همراهی همه‌جانبه‌ی فرد در این مسیر از او درمقابل غفلت و بی‌انگیزگی مراقبت کنند. جالب است بدانید در کشورهایی مثل امریکا، افرادی که بیماری‌هایی مانند دیابت یا مشکلات روحی دارند، از کوچ سلامت برای بهبود وضعیت بیماری خود کمک می‌گیرند.

به‌طور کلی مربیان سلامت (Health coach) در ۶ حوزه‌ی کلیدی و مهم فعالیت دارند. حوزه‌هایی که به‌شکل مستقیم یا غیرمستقیم بر سلامت روحی و جسمی افراد تأثیر می‌گذارد. در ادامه این چند حوزه را برایتان نام بردیم:

حوزه‌های تخصصی کوچینگ سلامت

 • تغذیه
 • خواب
 • فعالیت‌های جسمی و ورزشی
 • مصرف سیگار
 • مدیریت زمان
 • مدیریت استرس

روابط، معنویات، اوقات فراغت و فعالیت‌های تفریحی نیز بخش دیگری از تخصص کوچینگ است. هرکدام از این موارد زمانی که از تعادل خارج شوند، بر موارد دیگر تأثیر می‌‌گذارند. مثلاً فردی که فعالیت بدنی ندارد، ممکن است دچار استرس زیاد شود یا شب‌ها راحت نخوابد یا فردی که استرس دارد ممکن است به کشیدن سیگار رو بیاورد. به همین دلیل است که مربیان سلامت به شما کمک می‌کنند که یاد بگیرید از کجا و چگونه شروع کنند تا با ایجاد تغییرات کوچک در طول زمان فرایند رشد را اصولی و سریع‌تر طی کنید.

مربی سلامت چگونه به شما کمک می‌کند؟

کوچینگ سلامت به شما کمک می‌کند تا با مشاهده‌ی اینکه آماده‌ی انجام چه کاری هستید، اهدافی را ایجاد کنید. یعنی ابتدا خودتان را بشناسید و بعد با کنار هم قرار دادن همه‌ی راهکارها، آموزه‌ها و راهنمایی‌ها به تغییراتی که منجر به رشد شما می‌شود دست پیدا کنید.

یک مربی سلامت در کشف اینکه چه چیزی شما را از دستیابی به اهداف سلامتی خود باز می‌دارد، کمک می‌کند تا با برطرف کردن آن موارد از حالت توقف خارج شوید و برای پیشرفت شخصی و سلامتی قدم بردارید. او به‌طور مرتب ازطریق ایمیل، تماس‌های تلفنی یا جلسات حضوری، معمولاً در طول حداقل سه ماه، با شما در تماس است و در طول آن مکالمات، سوالاتی را می‌پرسد تا شما درمورد اینکه چگونه می‌توانید بر چالش ها غلبه کنید، بیشتر فکر کرده و راهنمایی بگیرید.

افکار‌ی‌ که افراد درباره‌ی خودشان و تغییر کردن دارند، متداول‌ترین مانعی‌ست که جلوی پیشرفت انسان‌ها را می‌گیرد. کوچ سلامت از طریق صحبت‌های انگیزشی و تکنیک‌های رفتاردرمانی شناختی به افراد کمک می‌کنند که با کار کردن روی افکار خود، به رشد خود و تغییر سبک زندگی‌شان کمک کنند.

مزایایی که کوچینگ سلامت برای فرد دارد

 • مسئولیت‌پذیری: مربی به شما کمک می‌کند که در تصمیمی که گرفته‌اید و اهدافی که برای خود مشخص کرده‌اید، ثابت‌قدم بوده و مسئولیت‌پذیر باشید.
 • تشویق: کوچ سلامت مشوقان شما هستند. آنها در زمان‌های بی‌انگیزگی و متوقف شدن، به شما انگیزه و انرژی می‌دهند.
 • حمایت بی‌قید و شرط: یک مربی سلامت کارها و شخصیت شما را قضاوت نمی‌کند. آنها به شما کمک می‌کنند در مورد اینکه چه چیزی در رسیدن به اهدافتان مؤثر است و چه چیزی مؤثر نیست، به نتیجه‌گیری برسید.
 • سرعت بخشیدن به پیشرفت: اگر شما برای رسیدن به هدفی که در ذهنتان هست، به دو سال زمان نیاز داشته باشید، با همراهی یک کوچ می‌توانید این زمان را به یک سال کاهش دهید.
 • حمایت همه‌جانبه: از دیگر مزایای داشتن یک مربی در کنارتان این است که او فقط در یک حوزه به شما کمک نمی‌کند. بلکه حمایت او می‌تواند کل سبک زندگی شما را تحت‌الشعاع قرار دهد.
0 +
خدمات
0 +
دستگاه
0 +
مراجعه کننده
0 %
رضایت

دیگر خدمات دکتر مینا

بوتاکس مو چیست و چه مزایایی دارد؟

موی سر هم مثل صورت به بوتاکس نیاز دارد! چرا؟ زیرا با مرور زمان و شرایطی مانند آلودگی‌ها

پیلینگ پوست چیست و چه مزایایی دارد؟

پیلینگ پوست که در زبان انگلیسی معنای پوست کندن یا پوست انداختن دارد یکی از خدمات کلینیک‌های زیبایی

کوچینگ سلامت چیست و چه کمکی به فرد می‌کند؟

کوچینگ سلامت فقط مختص افراد ثروتمندی که دنبال تغییر سبک زندگی خود هستند، نیست. مربی سلامت به افراد

فرم دریافت مشاوره

تکمیل این فرم در دادن مشاوره بهتر به شما کمک می‌کند.

دکتر مینا رضایی