اصفهان، خیابان مرداویج، ابتدای خیابان رسالت، ساختمان مرداویج، طبقه‌ی ۶

جشن های ایرانی

فهرست مطالب

همه‌ی جشن‌های ایرانی در گرد یکدیگر آمدن، شعر گفتن، پایکوبی و دست افشانی است که همه‌ی این‌ها پیام‌آور «صلح و دوستی» است چون هیچ‌کس در بزم و رسم شمشیر نمی‌کشد و تندی نمی‌کند. پیامبر ایرانی نیز گفته‌اند: «همواره آفرین‌گفتار باشیم و زبان به تلخی و تندی نیالائیم». برخی از مهم‌ترین جشن‌های ایرانی، جشن مهرگان، جشن یلدا، پس از آن جشن سده، آن‌گاه چهارشنبه‌سوری که دروازه عید نوروز است و سپس فروردگان و جشن نوروز، جشن جشن‌ها و پس از آن جشن زمین و زمان و آسمان، سیزده بدر می‌باشد.

از یونان تا ایران کهن اندیشه‌ورزان بر این باور همسو هستند که باید زندگی سرشار از شادی باشد، زیرا شادی با خود سلامت، خرسندی و رضایت و عشق بر آینده را به همراه دارد. برای آنکه سلامتی را در جان و تنمان جاودانه سازیم، بایستی به خوب خوردن، خوب خوابیدن و عشق ورزیدن و شاد بودن توجه نشان دهیم، این موارد چنان با یکدیگر همسو هستند که گویی شاخه‌های یک درخت هستند که در جنگل انسانی روییده‌اند و ما در سایه‌سار آن آرامش، آسایش و رضایت را طلب می‌کنیم. شادی شعله‌ی زندگی است پس هرگاه شادی را از دست بدهیم چراغ زندگی خاموش می‌شود.

حتی طبق علوم روز، اضطراب، استرس و ناهنجاری‌های درونی این شادی، رضایت و سلامتی را کمرنگ می‌کند.پزشکان معتقدند که غم و ناراحتی، توانایی دفاعی بدن را در برابر ناگواری‌ها، بیماری‌، میکروب‌ و عفونت ‌ها می‌کاهد. تنها نگاه مثبت، هیجان و شوق به بهبودی، می‌تواند همانند لشگری منظم در برابر بیماری‌های خطرناک بایستد و همچون سدی استوار، از بیماری‌ها، ناراحتی، رنج و خودخوری جلوگیری ‌کند.

دانشمندان امروز می‌گویند سایکوسوماتیک یا بیماری‌های روان‌تنی، عامل بیشتر بیماری‌های جسمی و تنی همانند زخم معده، سرطان، پیری زودرس و مرگ نابهنگام است. در حالت روحی و روانی نامناسب، هورمون‌های آدرنالین، استروئید و کورتیکوئید (هورمون‌های فوق کلیه) به گلبول‌های سفید می‌تازند. در این شرایط سیستم دفاع بدن نمی‌تواند به خوبی عمل کند. هنگامی که گلبول‌های سفید توان مبارزه و مقابله با بیماری‌ها را از دست بدهند سیستم ایمنی بدن ضعیف می‌شود. اضطراب و استرس نیز موجب کوچک شدن غده‌ی تیموس خواهد شد که با چنین رخدادی هورمون‌های فوق کلیه فعال شده و بدن مبتلا به عفونت‌ و بیماری‌ می‌شود که این امر موجب کاهش عمر انسان می‌گردد.

بنابراین هر انسانی نیاز دارد نه تنها به سلامت جسم بلکه به سلامت ذهن خود نیز توجه نشان دهد و استرس‌ها را از خود دور کرده و آرامش، شادی و رضایت را میهمان ذهن خود کند. زیستن و زندگی کردن نیازمند احساسات مثبت و شادمانی است و کلید آن در خانه‌ی جشن است که به ما آرامش، شوق، نیک‌نگری و به‌نگری می‌دهد و خورجین ما را از سلامتی، دل‌خوشی و عشق به یکدیگر پر می‌کند.

ایرانیان عقیده داشتند برای غلبه بر نیروهای اهریمنی، باید جسم و روح نیرومندی داشته باشند. جشن‌های ایرانی پر از سرور و پایکوبی بوده و همین شادی و سرور می‌تواند خستگی جسم و جان را برطرف سازد و به انسان سلامتی هدیه دهد.

آداب و رسوم هر ملتی آیینه‌ی روحیات و اندیشه‌های آنان است. سنت‌های ایرانی نیز سرشار از روحیه معنوی و انسانی مردمانش است و رسومش هم‌بستگی ملی را به ارمغان آورده و روح جمعی را توان و پیوند می‌بخشد. فرهنگ ایرانی خواستار ایجاد جامعه‌ای سرشار از شادمانی، سلامت و عدالت و خالی از اندوه و رخوت و رکود است. در جشن‌های ایرانی، هم‌بستگی و پیوند موج می‌زند و هر کسی با هر قومیت و عقیده‌ای در این جشن و بزم‌ها گرد هم می‌آیند.

نکته شگفت‌انگیز اینجاست که پیشینیان با این آداب و رسوم، باورها و مفاهیمی را نسل به نسل انتقال داده‌اند که اکنون علوم روز دنیا و روانشناسی مثبت‌گرا به ما آموزش می‌دهند. احساسات مثبت و توانمندی‌های شخصیتی که مارتین سلیگمن، پدر روانشناسی مثبت‌گرا، از آن‌ها سخن می‌گوید در جای جای این جشن‌ها به چشم می‌خورد. این جشن‌ها با ما به زبان انسانی و معنوی سخن می‌گوید و ما را به صلح و به زندگی بهتر و سالم‌تر رهنمون می‌سازد.

به یاد داشته باشیم که این‌گونه آئین‌ها و جشن‌های باستانی، به تمدن، اندیشه و فرهنگ ما گره خورده‌اند و احترام به این آداب و بزرگداشت آنها، به ما در پاسداری از فرهنگ کهن و غنی ایران عزیزمان و ارزش‌های والای آن یاری می‌رساند. آیین‌های باستانی ما ریشه‌های فرهنگ و تمدن ماست. اگر شاخه درختی شکسته شود یا گل و برگ و بار آن چیده شود، دوباره می‌روید؛ ولی اگر ریشه‌اش خشکیده شود دیگر امیدی به ادامه زندگی‌اش نیست.

بنابراین بر ماست سنت‌های اصیل ایرانی را که بر پایه معرفت و معنویت و انسانیت بنا شده است بر پا داریم و جشن‌ها و باورهای خویش را که زندگی همراه با عشق و مهر و لطف را به ما ارزانی می‌دارد، پاس داریم. از این طریق است که می‌توانیم از بی‌هویتی بپرهیزیم و ایرانی باشیم و ایرانی بمانیم. گام اول در برپایی فرهنگ، شناخت آن است. پس بیاییم به جشن‌های اصیل ایرانی سری بزنیم، فلسفه آنها را بشناسیم و از آنچه ارزشمند است، درس زندگی بگیریم. با ما در مسیر صلح و دوستی، شادی و عشق قدم بگذارید و در شناخت جشن‌ها و بزم‌ها یعنی میراث معنوی ایران و ایرانیان همراه شوید.

دیگر مقالات مرتبط

برای مطلع شدن از آخرین مطالب دکتر مینا
ایمیل خود را وارد کنید!

برای مطلع شدن از آخرین مطالب دکتر مینا ایمیل خود را وارد کنید!

اکنون دیدگاهی اضافه کنید!

فرم دریافت مشاوره

تکمیل این فرم در دادن مشاوره بهتر به شما کمک می‌کند.

دکتر مینا رضایی